ZSEiU w Łaziskach Górnych

Europejski Dzień Języków


W naszej szkole odbyła się kolejna edycja Europejskiego Dnia Języków. W konkursie brały udział reprezentacje klas. Łącznie w części pisemnej i ustnej z języka angielskiego i niemieckiego najlepsi ukazali się uczniowie klasy 1 GIT (24 pkt), a drugie miejsce ex aequo klasy 3 TlI oraz 3 TLE (21 pkt). Zwycięzcom gratulujemy!

edjo

Dzień 26 września jest Europejskim Dniem Języków. Dzień ten ogłosiła Rada Europy w 2001 roku, pragnąc zwrócić szczególną uwagę na znaczenie nauki języków oraz poprawić świadomość istnienia i szacunek dla wszystkich języków używanych w Europie.

1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej.

Członkostwo w Unii Europejskiej daje liczne przywileje, między innymi swobodę w przekraczaniu granic oraz możliwość podejmowania pracy w innych krajach. W tym celu potrzebna jest znajomość języków obcych. Europa jest zasobna w języki – istnieje bowiem ponad 200 języków europejskich oraz wiele innych, używanych przez obywateli pochodzących z innych kontynentów.

Najpopularniejszym językiem europejskim jest język angielski. My, Polacy, mamy możliwość nauki tego języka już od wczesnych lat szkolnych więc nie zmarnujmy tej szansy. Wszyscy wiemy, że nauka języków przynosi wiele korzyści zarówno młodym, jak i starszym ludziom.

Możemy uczyć się:
  •  słuchając ulubionych piosenek zagranicznych wykonawców,
  • oglądając filmy w oryginalnej wersji językowej,
  • czytając czasopisma obcojęzyczne,
  • odgrywając scenki teatralne,
  • i wiele, wiele innych.
Czy wiecie, że:

Język angielski jest jednym z języków, które posiadają najwięcej wyrazów – około 600 tysięcy (licząc terminologię medyczną i techniczną! Bez tych terminologii byłoby „jedynie” 300 tysięcy słów).

Niemniej jednak przeciętny użytkownik j. angielskiego używa około 5 tysięcy słów podczas konwersacji i około 10 tysięcy słów podczas pisania. Aby móc się porozumiewać w języku angielskim wystarczy znajomość około 2 tysięcy słów! Najczęściej używanym angielskim słowem jest słowo the.

Angielski jest językiem ojczystym około 500 milionów ludzi. Dla dalszych 300 milionów stanowi on drugi język używany regularnie. Szacuje się, że półtora miliarda ludzi (blisko jedna czwarta populacji Ziemi) opanowała bądź uczy się i używa tego języka jako języka obcego. Język angielski ma status języka oficjalnego w 56 krajach świata. Największa liczba osób posługujących się językiem angielskim jako ojczystym mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Warto zwrócić uwagę, że znajomość niektórych języków może być bardziej opłacalna. Polacy znów zaczynają uczyć się języka niemieckiego z myślą o pracy w Niemczech. Widmo Brexitu oraz ograniczenia na francuskim rynku pracy, które mogą dotknąć pracowników z Polski, sprawiają, że coraz częściej spoglądamy w kierunku sąsiadów zza Odry. Osoby znające niemiecki mogą dostać w danym zawodzie w USA o 128 tys. dolarów więcej niż bez jego znajomości – wynika z badań. Znajomość języka niemieckiego jest dwa razy bardziej opłacalna niż znajomość francuskiego i trzy razy bardziej niż hiszpańskiego. Można rzec, że stał się on mercedesem wśród języków.

80x40 laboratorium Obszar roboczy 1

TAURON LOGO PROMOCYJNE PIONOWE

bekuplast logo

pgg logo

bip

1% - Wspieranie edukacji w ZSEiU

cue cpm